Kazalo strani:
Metilfenidat
Metilfenidat je najpogosteje uporabljeno zdravilo za ADHD. Spada v skupino zdravil, imenovanih stimulans, ki delujejo s povečanjem aktivnosti v možganih, zlasti na področjih, ki igrajo vlogo pri nadzoru pozornosti in vedenja.
Metilfenidat se lahko ponudi odraslim, najstnikom in otrokom, starejšim od 5 let z ADHD.
Zdravilo se lahko jemlje bodisi kot tablete s takojšnjim sproščanjem (majhni odmerki, ki jih jemljemo 2 do 3-krat na dan) ali kot tablete s podaljšanim sproščanjem (jemljemo jih enkrat na dan zjutraj, odmerek se sprosti čez dan).
Neželeni učinki metilfenidata vključujejo:
- majhno zvišanje krvnega tlaka in srčnega utripa
- izgubo apetita, kar lahko privede do izgube teže ali slabega pridobivanja telesne teže
- težave s spanjem
- glavoboli
- želodčne bolečine
- nihanje v razpoloženju
Lisdeksamfetamin
Lisdeksamfetamin je podobno zdravilo kot deksamfetamin in deluje na enak način.
Lahko se ponudi najstnikom in otrokom, starejšim od 5 let z ADHD, če vsaj 6 tednov zdravljenja z metilfenidatom ni pomagalo. Odraslim lahko ponudimo lizdeksamfetamin namesto metilfenidata.
Lisdexamfetamin je na voljo v obliki kapsul, ki se jemljejo enkrat na dan.
Skupni neželeni učinki lisdeksamfetamina vključujejo:
- zmanjšan apetit, kar lahko privede do izgube teže ali pridobivanja telesne teže
- agresija
- zaspanost
- omotica
- glavoboli
- driska
- slabost in bruhanje
Deksamfetamin
Deksamfetamin je podoben lideksamfetaminu in deluje na enak način. Lahko se ponudi odraslim, najstnikom in tudi otrokom, starejšim od 5 let, ki trpijo za ADHD.
Deksamfetamin običajno jemljemo kot tableto enkrat ali dvakrat na dan, čeprav je na voljo tudi peroralna raztopina.
Pogosti neželeni učinki deksamfetamina so:
- zmanjšan apetit
- nihanje v razpoloženju
- vznemirjenost in agresija
- omotica
- glavoboli
- driska
- slabost in bruhanje
Atomoksetin
Atomoksetin deluje drugače kot druga zdravila za ADHD.
Gre za selektivni zaviralec ponovnega privzema noradrenalina (SNRI), kar pomeni, da poveča količino kemikalij v možganih, imenovano noradrenalin.
Ta kemikalija prenaša sporočila med možganskimi celicami in povečanje te lahko pomaga pri koncentraciji in pomaga tudi nadzorovati impulze.
Atomoksetin se lahko ponudi odraslim, najstnikom in otrokom, starejšim od 5 let, če ni mogoče uporabiti metilfenidata ali lisdeksamfetamina. Atomoksetin je na voljo v obliki kapsul, običajno ga jemljemo enkrat ali dvakrat na dan.
Pogosti neželeni učinki atomoksetina vključujejo:
- majhno zvišanje krvnega tlaka in srčnega utripa
- slabost in bruhanje
- želodčne bolečine
- težave s spanjem
- omotica
- glavoboli
- razdražljivost
Atomoksetin je bil povezan tudi z nekaterimi resnejšimi stranskimi učinki, na katere je treba biti pozoren, vključno s samomorilnimi mislimi in poškodbami jeter.
Če se vi ali vaš otrok med jemanjem tega zdravila začneta počutiti depresivno ali samomorilno, se posvetujte s svojim zdravnikom.
Guanfacin
Guanfacin deluje na del možganov za izboljšanje pozornosti, poleg tega pa znižuje krvni tlak.
Lahko je na voljo najstnikom in otrokom, starejšim od 5 let, če ni mogoče uporabiti metilfenidata ali lisdeksamfetamina. Guanfacina odraslim z ADHD ne smejo zdravniki predpisovati.
Guanfacin se običajno jemlje kot tableto enkrat na dan – zjutraj ali zvečer.
Med pogoste neželene učinke Guanfacina spadajo:
- utrujenost
- glavobol
- bolečine v trebuhu
- suha usta
Preberi bolj poglobljen vodič: ADHD motnja pozornosti in hiperaktivnosti: Zdravljenje s konopljo
Terapija
Poleg zdravljenja z zdravili so lahko različne terapije koristne pri zdravljenju ADHD pri otrocih, najstnikih in odraslih. Terapija je učinkovita tudi pri zdravljenju dodatnih težav, kot so vedenje ali anksiozne motnje, ki se lahko pojavijo z ADHD.
Nekatere terapije, ki se lahko uporabljajo, so opisane spodaj.
Psihoedukacija
Psihoedukacija pomeni, da se boste vi ali vaš otrok spodbudili k razpravi o ADHD in njegovih učinkih. Otrokom, najstnikom in odraslim lahko pomaga, da imajo postavljeno diagnozo ADHD, da se lažje spopadejo in živijo s to boleznijo.
Kognitivna terapija
Kognitivna terapija nudi podporo otrokom z ADHD in lahko vključuje učitelje in starše. Kognitivna terapija običajno vključuje obvladovanje vedenja, ki uporablja sistem nagrad za spodbujanje vašega otroka, da poskuša nadzorovati svoj ADHD.
Če ima vaš otrok ADHD, lahko določite vrste vedenja, ki jih želite spodbuditi, na primer, da bi sedel za mizo in jedel. Vašemu otroku se nato dodeli nekakšna majhna nagrada za dobro vedenje in ima prikrajšan privilegij za slabo vedenje.
Za učitelje takšno ravnanje vključuje učenje, kako načrtovati in strukturirati dejavnosti, ter pohvaliti in spodbujati otroke pri že zelo majhnemu napredku.
Programi za usposabljanje in izobraževanje staršev
Če ima vaš otrok ADHD, vam lahko posebej prilagojeni programi za izobraževanje staršev pomagajo, da se naučite posebnih načinov pogovora z otrokom ter igranja in dela z njimi, da izboljšate njihovo pozornost in vedenje.
Morda vam bodo ponudili tudi usposabljanje preden bo vašemu otroku formalno diagnosticiran ADHD.
Ti programi so običajno razporejeni v skupinah od približno 10 do 12 staršev. Program običajno vključuje 10 do 16 srečanj, ki trajajo do dve uri.
Vključitev v program ne pomeni, da ste bili slab starš – njegov namen je učiti starše in skrbnike ravnanja z vedenjem, hkrati pa povečati zaupanje v svojo sposobnost, da otroku pomagate in izboljšate svoj odnos.
Usposabljanje za socialne veščine
Vadba za socialne veščine vključuje, da vaš otrok sodeluje v igrah vlog – kako se obnašati v družbenih situacijah, tako da se nauči, kako njihovo vedenje vpliva na druge.
Druga možna zdravljenja
Obstajajo še drugi načini zdravljenja ADHD, ki se jim zdijo koristni nekateri ljudje s stanjem, na primer izrez določene hrane in jemanje dodatkov. Vendar teh dokazov ni, zato jih ni treba poskušati brez zdravniškega nasveta.
Dieta
Ljudje z ADHD bi morali jesti zdravo, uravnoteženo prehrano. Pred iskanjem zdravniške pomoči ne prenehajte z normalnim prehranjevanjem. Nekateri lahko opazijo povezavo med vrstami hrane in poslabšanjem simptomov ADHD.
V tem primeru vodite dnevnik, kaj jeste in pijete ter kakšno vedenje sledi. O tem se pogovorite s svojim splošnim zdravnikom, ki vas bo morda napotil k dietetiku (zdravstvenemu delavcu, ki je specializiran za prehrano).
Dopolnila
Nekatere raziskave kažejo, da bi lahko dodatki omega-3 in omega-6 maščobnih kislin koristili ljudem z ADHD, čeprav so dokazi, ki to podpirajo, zelo omejeni.
Preden začnete uporabljati dodatke, je priporočljivo, da se pogovorite s svojim zdravnikom.
Ne pozabite tudi, da nekaterih dodatkov ne smete jemati dolgoročno, saj lahko dosežejo nevarne ravni v vašem telesu.