Ni malo ljudi, ki ne bi imeli pogostih težav z zdravjem zob. Pogosto je za to kriva slaba ustna higiena, seveda je vzrok lahko tudi kaj drugega. A ne glede na to, je ključnega pomena, da se pravočasno odpravimo k zobozdravniku, ki bo na primeren način zdravil stanje v ustni votlini.
Zelo pogosta je bolezen dlesni, ki jo imenujemo tudi parodontalna bolezen. Najpogosteje se pojavi pri odraslih, in sicer kot posledica kopičenja zobnih oblog, to je bakterij in sladkorjev, ki se lepijo na zobe. Če se zobnih oblog med vsakodnevno higieno ne čisti dovolj temeljito, nastanejo okužbe in vnetje dlesni.
Kazalo strani:
Najpogostejši dejavniki za tveganje bolezni dlesni
Če ne želite vnetih dlesni, je dobro, da se med drugim soočite tudi z najbolj pogostimi dejavniki, ki so krivi za takšno stanje v ustni votlini. To so kajenje in zloraba drog, visoka starost, stres, sladkorna bolezen in slaba prehrana, kronične zdravstvene težave, puberteta in druga obdobja, ko smo hormonsko manj stabilni.
Tri stopnje napredovanja bolezni dlesni
Ste vedeli, da bolezen dlesni lahko nastopi v treh različnih stopnjah. Najprej nastopi vnetje dlesni. Najpogostejši vzrok za slednje je torej neprimerna zobna higiena. Lahko poteka brez očitnih simptomov ali povzroča na primer pordelost, otekanje dlesni, morda je vključeno tudi krvavenje med nitkanjem ter ščetkanjem. Ključno je, da to primerno zdravite, preden se stanje še poslabša in napreduje v težjo obliko.
Če omenjeno stanje ne bi ustrezno zdravili, lahko vnetje dlesni napreduje v naslednjo stopnjo bolezni dlesni. Parodontoza se pojavi, kadar zobne obloge segajo pod rob dlesni ter proizvajajo toksine. Ti potem sprožijo vnetje. Dlesni se pričnejo umikati, vrzeli zob pa se lahko pričnejo poglabljati. To se lahko opazi kot dlesen, ki se loči od zgornjih ali spodnjih zob.
Nato lahko sledi napredovalna parodontoza. V tej fazi bolezni dlesni se simptomi pričnejo slabšati. Zobje lahko postanejo celo majavi, razgradnja kosti se nadaljuje, dlesni pričnejo otekati in lahko se razvije visoka občutljivost na temperaturo.
Kdaj veste, da imate bolezen dlesni?
Seveda bolezen dlesni lahko napreduje brez posebnih simptomov, vse dokler se samo stanje v ustni votlini bistveno ne poslabša. Škoda je lahko povzročena, še preden sploh lahko pričnete opažati kakršne koli simptome.
Ker se torej bolezen dlesni odkrije precej težko, je še toliko bolj pomembno, da redno obiskujete svojega zobozdravnika ali pa ustnega higienika.
Zobozdravnik vas lahko sooči s simptomi za bolezen dlesni
Zobozdravnik je torej tista oseba oziroma tisti strokovnjak, ki vam lahko najbolj pomaga pri zdravljenju pa tudi pri preventivi vašega ustnega zdravja. Ta vas lahko sooči z vsemi tipičnimi simptomi za bolezni dlesni.
Med drugim vam bo zobar povedal, da so tipični simptomi za bolezni dlesni denimo krvavenje med ščetkanjem ali nitkanjem, občutek majavih zob, dlesni, ki so občutljive na dotik, gnoj, ki prihaja iz dlesni, odmikanje dlesni, izpostavljenost večjega dela zoba, kot je bilo prej vidno, in še bi lahko naštevali.
Zdravljenje bolezni dlesni in drugih težav z zobmi
Če veste, da vaši zobje niso zdravi ali se v ustni votlini nekaj dogaja, je ključno, da čim prej najdete zobozdravnika, ki bo poskrbel za primerno zdravljenje. Če na primer živite v prestolnici, vam lahko pomaga zobozdravnik v Ljubljani.
V glavnem mestu je v povezavi z zdravljenjem zob zelo veliko ponudbe, zato ni vseeno, kateri zobar v Ljubljani vam bo pomagal. Najboljšega vam lahko priporoči prijatelj, znanec, sodelavec ali kdo drug. Ena od možnosti je tudi ta, da si ga najdete kar s pomočjo spleta.
Na kakšen način se zdravi bolezen dlesni?
Pravilno zdravljenje dlesni in drugih težav z zobmi je seveda v veliki meri odvisno tudi od stopnje razvitosti bolezni, prav tako od vašega splošnega zdravja. K sreči je na primer bolezen dlesni v zgodnji fazi pogosto ozdravljiva, seveda če boste izvajali primerno ustno higieno. Takšna sprememba lahko pomaga preprečevati kopičenje zobnih oblog, prav tako zaustavitev zgodnje bolezni.
Zobne obloge, ki so se strdile v kamen, je treba najprej odstraniti s pomočjo profesionalnega čiščenja, še posebej pod robom dlesni. Morda vam bo strokovnjak za primerno nego svetoval luščenje kamna pa tudi čiščenje zobnih korenin. Omenjeni postopek si lahko predstavljate kot vrsto globinskega čiščenja zob, ki dobro pomaga v boju proti napredovanju omenjene bolezni.
Če pa bolezni zob ne zdravite takoj oziroma pravočasno, vam bo zobozdravnik predstavil drugi način zdravljenja.