Ko sonce močno sije in slepi naše oči, se verjetno kdaj vprašamo, ali nosimo sploh primerna sončna očala oziroma ali so ta dovolj kakovostna. Na trgu je seveda na voljo precej široka paleta najrazličnejših očal za zaščito proti soncu. A samo dovolj kakovostna lahko ponudijo popolno zaščito pred ultravijoličnimi žarki ter sončno svetlobo, ki lahko močno vpliva na bolezenska stanja oči.
Še toliko večjo pozornost pa morajo izbiri nameniti vsi tisti, ki nosijo sončna očala z dioptrijo. A ne glede na to, bi bilo takšen pripomoček za vid vedno potrebno izbirati izključno v primernih prodajalnah.
Kazalo strani:
Izbira sončnih očal glede na prepustnost svetlobe
Ali se boste odločili za sončna očala z dioptrijo z bolj ali manj prepustno svetlobo, je seveda predvsem odvisno od vašega okusa, prav tako tudi od nasveta izbranega optika. Zavedati pa se morate, da vsaka barva igra določeno vlogo pri prepustnosti svetlobe do oči.
Če se na primer odločate za steklo sive barve, potem vam bodo sončna očala znižala kontrast. Kljub temu barv ne bodo popačila. Povsem drugače pa velja za sončna očala z rjavo ali jantarjevo barvo. Za preprečevanje leska poskrbi rumena barva, ki nastane kot posledica modre svetlobe. Sam vid je sicer precej ostrejši, vendar so barve bistveno bolj popačene.
Posebna sončna očala
Med posebna sončna očala lahko na primer prištevamo očala za najrazličnejše športne dejavnosti in sončna očala z dioptrijo. Za prvi tip posebnih sončnih očal se vsekakor priporočajo polarizirana stekla. Ta namreč zelo učinkovito preprečujejo bleščanje svetlobe, ki se odbija od gladkih predmetov, kot so na primer mokro cestišče, led, voda, sneg. Nekateri športniki pa raje prisegajo na fotokromatska ali na zatemnitvena stekla. Takšna očala so namreč opremljena sprav posebnim oziroma specialnim filtrom, ki se lahko povsem avtomatsko prilagodi najrazličnejšim svetlobnim pogojem.
V specializiranih prodajalnah so na voljo tudi sončna očala z dioptrijo. Vsi tisti, ki imajo težave z vidom, nujno potrebujejo 100 % UV zaščito ter pravilno optično obdelana stekla z dioptrijo. V praksi to pomeni, da se žarki sonca lomijo pod pravim kotom. S tem pa se seveda učinkovito preprečuje glavobol, vrtoglavica, slabost in še druge podobne tegobe.
Očala za sonce tudi kot modni dodatek
Vsekakor so kakovostna sončna očala z dioptrijo ali brez poglavitnega pomena za dober vid in dobro zaščito pred nevarnimi sončnimi žarki. Po drugi strani pa takšen pripomoček za oči predstavljajo še modni dodatek. Posledično ste pri njihovi izbiri precej pozorni še na izbiro okvirja.
Pri izbiri okvirja za sončna očala se morate vprašati, ali si želite poudariti obrazne poteze ali pa pozornost hočete preusmeriti kam drugam. Pri tem vam seveda lahko pomaga strokovno podkovan in izkušen optik.
Kdaj na okulistični pregled?
Reden okulistični pregled oziroma pregled oči je vsekakor ključnega pomena, da lahko ohranjamo dovolj dobro kondicijo za svoje oči. Če torej oči skrbno pregledujemo, se lahko še pravočasno izognemo marsikateri nevšečnosti, ki so povezane s slabšanjem vida. Prav tako se izognemo pojavom bolezenskih stanj in še marsikaterim drugim motenj vida.
Okulistični pregled je najpametneje opravljati vsaj na vsaki dve leti. Če pa se težave pojavijo že prej, pa je seveda pregled oči potrebno opravljati pogosteje.
Reden očesni pregled tudi za vzdrževanje čistega vida
Med drugim so redni okulistični pregledi ključnega pomena tudi za vzdrževanje čistega vida. Prav tako tudi za lažje učenje, za ohranjanje vida za celo življenje. Seveda najbolj temeljit pregled naših oči lahko opravi zgolj okulist.
Pregled vida vključuje pazljivo testiranje vseh vidikov vida. Poleg pregleda za določanje očesne dioptrije okulist med drugim preveri, ali gre mogoče za ambliopijo. Dioptrija je namreč pogosto v enem očesu drugačna kot pa v drugem. Preverja se tudi škilavost oziroma odklon oziroma obračanje očes.
Določanje terapije za vaš vid
Ko je okulistični pregled končan, glede na rezultate strokovnjak oziroma okulist predlaga terapijo. Ta je seveda prilagojena glede na potrebe pacienta. Glede na diagnozo torej lahko sledi predpis očal ali pa leč. V primeru da se v sklopu pregleda vida odkrije kakšna očesna bolezen, pa se seveda mora predpisati terapija za zdravljenje ali za operativni poseg.
Seveda zgolj preverjanje vida še zdaleč ni zadosti, ker takšen postopek vključuje samo določene teste, s katerimi se lahko ugotavlja, pri kom se lahko razvijejo težave z očmi. Kratke teste takšne narave izvajajo zdravstveni tehniki, pediatri in še drugi zdravstveni delavci.